12
okt.
Kitarriduo: Tiit Peterson/ Donato D’Antonio
19:00
12-10-16
Estonia Talveaed
12. oktoobril kell 19.00
Muusikat kahele kitarrile. Kavas: Granados, Giuliani, Albeniz, Gnattali jt
Donato D’Antonio ( Itaalia ) ja Tiit Peterson
Kitarriõpilastele ja -õpetajatele sooduspilet 8€ saadaval Rahvusooper Estonia kassast märksõnaga, märksõna saad teada meilist või küsi meilt.
Loe rohkem siit:

Donato D’Antonio (kitarr, Itaalia)

Tiit Peterson (kitarr, Eesti)

 

 

 

Gioacchino Rossini (1792–1868) / kahele kitarrile seadnud Mauro Giuliani (1781–1829)

Avamäng ooperile “Sevilla habemeajaja” (1816)

 

Enriqué Granados (1867–1916)

“12 danzas españolas” / “12 hispaania tantsu” op. 37 (1890)

nr 6 Rondalla aragonesa

 

Isaac Albéniz (1860–1909)

“Cantos de España” / “Hispaania laulud” op. 232 (1894)

nr 3 “Bajo la palmera” / “Palmi all”

 

Manuel de Falla (1876–1946)

“Hispaania tants” nr 1 ooperist “La Vida Breve” / “Lühike elu” (1905)

 

René Eespere (*1953)

“Ante diem” / “Enne (õiget) aega” (2013)

(Kirjutatud Tiit Petersonile ja Donato D’Antoniole)

 

 

Radamés Gnattali (1906–1988)

Süit “Retratos” (Brasiilia heliloojate portreed) (1956)

nr 2 “Ernesto Nazareth” (valss)

nr 3 “Anacleto de Medeiros” (šoti viis)

nr 4 “Chiquinha Gonzaga” (corta jaca)

 

 

 

 

 

 

 

Donato D’Antonio on sündinud Zürichis. Ta on lõpetanud klassikalise kitarri erialal Bruno Maderna nimelise konservatooriumi Cesenas ja täiendanud end mitmel meistrikursusel Pepe Romero (Salzburgi Mozarteum), Pier Narciso Masi (Accademia Pianistica, Imola), Alirio Diaz, Manuel Barrueco, Oscar Ghiglia ja Ruggero Chiesa juhendamisel. Magistrikraadi omandas ta Bolognas Giovanni Battista Martini nimelises konservatooriumis, läbides kaheaastase virtuoossuse kursuse prof Walter Zanetti juures.

Ta on võitnud kitarrikonkursse (Pasquale Taraffo kitarrikonkurss Genfis, rahvusvaheline konkurss “Giovani Musicisti”), andnud menukaid soolokontserte ning mänginud mitme kammeransambliga Itaalias ja välismaal (Hispaanias, Austrias, Prantsusmaal, Sloveenias, Kuubal, Tšiilis, Argentinas, Jaapanis, USAs ja Soomes). Donato D’Antonio kontserte on salvestanud RAI Radio3 Suite, Radio National Argentina, Radio Koper Capodistria ja Radio Slovenia Uno. Ta on teinud koostööd paljude heliloojatega: Samorì, Cavallone, Varotti, Telli, Piva, Costantini, Cangini, Luppi, Biscarini, Geminiani, Furlati, Spinosa ja Sollima. Koostöös helilooja Gian Luca Baldiga valmis raamat “Introduzione alla modalità e al pensiero musicale moderno” (kirjastus Bèrben). Ta on esinenud koos paljude kirjanike (Maurizio Maggiani, Ferruccio Brugnaro, Roberto Mussapi) ja näitlejatega (Ivano Marescotti, Ruggero Sintoni, Paola Baldini, Enzo Vetrano, Stefano Randisi, Roberto Antoni). Muusikutest on tema partneriteks olnud Massimo Mercelli, Sharon Isbin, Marko Feri ja Tiit Peterson.

Koos flötist Vanni Montanariga valmistasid nad 2007/2008 ette muusika näituste jaoks, mille Jaapan pühendas skulptor Carlo Zaulile.

D’Antonio töötab ansamblites Open Quartet, Tango Tres ja Grupo Candombe. Ta on salvestanud firmadele Materiali Sonori ja Faredollars Music ning on üks kultuuriühingu Diatonia asutajatest; ühing tegeleb kaasaegse kunsti projektidega alates 1996. aastast.

 

Tiit Peterson on tänase Eesti väljapaistvamaid kitarriste. Ta on õppinud Georg Otsa nimelises Tallinna muusikakoolis Vladimir Katkovi kitarriklassis ja prof Juri Judini käe all Moskvas ning täiendanud end suurmeistrite Leo Brouweri (Kuuba) ja Roberto Ausseli (Argentina) juures. Peterson on oodatud esineja muusikafestivalidel Eestis, Skandinaavia maades ja Euroopas. Kontserdireisid on viinud teda pea kõikjale Euroopasse.

Peterson on esinenud Eesti parimate muusikutega. Pikemat aega on ta koostööd teinud flötistide Tauno Saviaugu ja Neeme Punderiga, akordionist Allan Jakobiga, viiuldajate Ülo Kaadu, Maano Männi ja Harry Traksmanniga, tšellistide Aare Tammesalu ja Pärt Tarvasega. Vokaalsolistidest on Petersoni kauaaegsed partnerid Leili Tammel, Iris Oja, Teele Jõks, Liina Saari, Helen Lokuta, Janne Ševtšenko ja kontratenor Ka Bo Chan. Kohtumine vene kitarrilegendi Anastasia Bardinaga kutsus ellu duoprojekti, milles muusikud andsid üle 50 kontserdi, mängides ka ebatraditsioonilistes kohtades, nagu öine Leigo järv ligi 6000 kuulajaga. Kitarriduol on olnud suur Eesti turnee Ameerika kitarristi Eric Jonesiga. Peterson on plaadistanud kõik olulised Eesti heliloojate kitarriteosed ja palju muud muusikat. Koostöös flötist Tauno Saviauguga on valminud CD “Mystical Uniting” 20. sajandi flöödi- ja kitarrimuusikaga ning CD “Eesti portreed”, millel kõlavad duole kirjutatud Eesti heliloojate teosed. Aastatepikkune on koostöö olnud metsosopran Leili Tammeliga. Plaadistatud on kaks CDd Kuldar Singi väga omanäoliste suurteostega, mis kuuluvad eesti kammermuusika kullafondi: “Karje ja Vaikus” Federico Garcia Lorca luulele ning “Aastaajad” Juhan Liivi luulele. Koos Eesti Riikliku Sümfooniaorkestriga Vello Pähna juhatusel on Peterson salvestanud heliplaadi “White Concert” Eesti heliloojate kitarrikontsertidega. Vene helilooja ja džässkitarristi Alexander Vinitskiga valmisid uued kitarripalad Raimond Valgre kaunimatest meloodiatest, salvestatud CDle “Veel viivuks jää”. 2003. aastal soleeris Peterson Peterburi Filharmoonia suures saalis koos Moskva Kammerorkestri ja dirigent Vladislav Bulahhoviga, esitades Peeter Vähi teost “White Concerto” kitarrile ja orkestrile.

Tiit Petersoni lai repertuaar ulatub 16. sajandi muusikast uusimate heliteosteni. Ta on esitanud korduvalt Vivaldi kitarrikontserte pea kõigi Eesti orkestritega ja mitme Soome orkestriga, ka legendaarse dirigendi Jorma Panula juhatusel. Kirgliku nüüdismuusika esitaja ja propageerijana on Tiit Peterson inspireerinud eesti heliloojaid looma uusi teoseid kitarrile: talle on kirjutanud muusikat René Eespere, Peeter Vähi, Tõnu Kõrvits, Raimo Kangro, Kuldar Sink, Urmas Sisask, Ester Mägi, Jaan Rääts, Lauri Jõeleht jt. Tuntud välismaistest kitarriheliloojatest on talle komponeerinud Kai Nieminen, Jorge Cardoso, Harri Wessman ja Minna Leinonen. Aktiivsele interpreeditegevusele lisaks on Peterson koolitanud terve uue põlvkonna professionaalseid Eesti kitarriste ning on Tallinna kitarrifestivali looja ja kunstiline juht.